علل عمده طلاق عدم پایبندی به مذهب است/اعتیاد در پرونده های طلاق بیداد میکند | هادیان البرز
 • آرشیو
 • پیوند ها
 • درباره ما
 • خوراک RSS
 • FeedBurner
 • تماس با ما
 • پر بازدیدترین ها
  استان البرز
  پر بیننده ترین نماها
  کد خبر : 121290
  سرویس خبری: اجتماعی,اختصاصی,اسلایدر,البرز,سبک زندگی,فرهنگی
  تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۹
  طلاق
  چاپ خبر

  مدرسین دانشکده حقوق در مصاحبه اختصاصی با "هادیان البرز"گفتند:

  علل عمده طلاق در کشور و مخصوصا استان ما عدم پایبندی افراد به ارزش های مذهبی و اخلاقی است.متاسفانه مواد مخدر اهداف فرد معتاد را به گونه ای تغییر میدهد که آن شخص مواد مخدر را بیشتر از خانواده خویش دوست دارد.

  خبرنگار “هادیان البرز” این بار به سراغ اساتید دانشکده حقوق رفته است و مطالبی پیرامون، علل طلاق گرفته و تعدادی پرونده جالب که، دلایل مختلفی جهت طلاق داشتند را برای ما بازگو کرده.

   

  ابتدا با استاد علیرضا شاه آبادی گفتگویی داشتیم. وی در رابطه با علل عمده طلاق گفت: علل عمده طلاق در کشور و مخصوصا استان ما عدم پایبندی افراد  به ارزش های مذهبی و اخلاقی است و  در درجه دوم متاسفانه تلویزیون های بیگانه تاثیر زیادی در دیدگاه های مردم داشتند. به نظر من این دو مورد بسیار مهم است.

  وکیل پایه یک دادگستری در مصابه اختصاصی با “هادیان البرز” گفت: همین مسائلی که در شبکه های بیگانه  میبیند درتفکر مردم تاثیر منفی گذاشته است و فکر میکنند که با تعویض کردن شوهر و یا با تعویض کردن زن به خوشبختی ای که فکر میکنند و به آنان تلقین شده میرسند. اما میبینند که آن خوشبختی خیالی بوده.عقیده بنده نیز بر این است که اگر اولی وفا نکند  دومی هم وفا نمیکند.

  وی افزود: در مرحله  بعد، مباحث اقتصادی بسیار در طلاق ها تاثیر گذار است و بیکاری و اعتیاد هم جز این اولویت ها است.

  وی در رابطه با ریشه طلاق ها گفت: مهم ترین معیار برای ازدواج باید خانواده باشد.یعنی دختر و پسر باید با یکدیگر فقط آشنا شوند و بقیه مسائل را به عهده ی خانواده ها بگذارند. به قول قدیمی ها مادر را نگاه کن دختر رو بگیر. واقعا اگر به سخنان بزرگان و قدیمی ها گوش بدهیم میتوانیم زندگی خوبی داشته باشیم. اعتقاد در ازدواج بسیار مهم است. کسی که نه دین را میشناسد نه مذهب همه کاری میکند و نمیتواند یک زندگی خوب را داره کند.مانند کسی که روابط میان دختر و پسر را عادی میبیند.

  وی در رابطه با جوانان گفت: متاسفانه جوانان در حال حاضر سرکار گذاشتن جنس مخالف خود را یک افتخار میدانند و به صورت رقابتی این کار را انجام میدهند.

   

  وی با اشاره به موضوعات اجتماعی جامعه گفت: متاسفانه بی بند و باری در میان زنان جامعه بیشتر از مردان است. مدیریت خانواده نیز در هر صورت باید به عهده مرد در خانواده باشد و زن فقط باید در این مدیریت نقش مشاور و هم فکر را داشته باشد و مدیریت صد درصدی خانواده با مرد باشد.

  وی در پایان به تعدادی از پرونده های طلاق اشاره کرد و گفت: چندی پیش زوجی بعد از ۶ روز از تاریخ عقد  به بنده جهت طلاق مراجعه کردند. دلیل طلاق هم این بود که دخترساکن هشتگرد بوده و به دروغ گفته که ساکن عظیمه است اما داماد بعد از عقد از این موضوع مطلع شده.یا اینکه در یک سال نیم پیش شخصی مراجعه کرد و به دلیل کچلی شوهر درخواست طلاق داد و اظهار داشت که کچلی شوهرم باعث تمسخر در فامیل میشود. بنده پرونده ای داشتم که شخصی همسر خود را برهنه و دست و پا بسته در حمام زندانی میکند و بعد از پنج الی ۶ روز که شخص نیاز به مواد مخدر داشت به بیرون میرود و همسایه ها همسر وی را نجات میدهند. اینها از آثار مواد مخدر مخصوصا شیشه است.

  یا در موردی دیگر که خانمی به من مراجعه کرد جهت طلاق میگفته که شوهرم نصف شب با چاقو به تشک حمله میکرده و میگفته که مار در تشک است و من میخواهم مار را شکار کنم.

  در پرونده ای دیگر نیز خانمی با شبکه های اجتماعی وارد گروه دوست یابی شده بود و با چند نفر ارتباط برقرار کرده بود و مدعی بود که کار خاصی نکرده و فقط به اصطلاح چت کرده است. همسر ایشان نیز، این موارد را قبول نداشت و منجر به طلاق شد.

  سپس به سراغ استاد وحید ابراهیم اذر رفتم. وی در را بطه با بیشترین علل طلاق در جامعه گفت:

  اعتیاد، عدم معاشرت صحیح از نظر اخلاقی ،کمبود صداقت، شک و تردید، تنوع طلب بودن، شبکه های اجتماعی، بیکاری و فشار اقتصادی در جامعه از جمله بیشترین علل طلاق هستند که باید به آنان رسیدگی شود.

  وی افزود: در بحث اعتیاد، متاسفانه مواد مخدر اهداف فرد معتاد را به گونه ای تغییر میدهد که آن شخص مواد مخدر را بیشتر از خانواده خویش دوست دارد.

  مدرس دانشگاه وحید ابراهیم آذر در مصاحبه اختصاصی با “هادیان البرز”گفت: مراجعاتی که جدیدا در رابطه با شبکه های اجتماعی داشتم پرونده ای بود که خانمی خود را مجرد معرفی کرده بود و با اشخاصی رابطه برقرار کرده و نهایتا مشخص شده خانم علاوه بر اینکه متاهل هست، ۲ فرزند نیز دارد.متاسفانه در رابطه با شبکه های اجتماعی موارد بسیاری موجود است که به عنوان مثال زن در طول روز در وادی شبکه های اجتماعی قرار دارد و مرد اصلا در این وادی نیست و به اختلاف بر میخورند.

   

  وی تعدادی از پرونده های خویش را برای خوانندگان “هادیان البرز”بازگو کرد و گفت: در پرونده ای دختر ۶۰ ساله با مردی  ۷۵ ساله که همسرش فوت شده است ازدواج میکنند، آقا بعد از ۶ ماه زندگی متوجه میشود که خانم دچار بیماری غش است و روزانه ۲ الی ۳ بار غش میکند.

  در یک پرونده نیز دختر ۱۵ ساله با پسر ۱۷ ساله ازدواج میکند که بعد از جاری شدن عقد نکاح دختر برای پسر اقرار میکند که دوشیزه نیست.

  یا در موردی دیگر خانم در دادخواست طلاق خویش اظهار داشته است که همسر وی اقساط منزل را پرداخت نمیکند.

  در یک مورد جالب نیز زن و شوهر در یک ماشین هستند و دعوا به دلیل نوار کاست به وجود می آید که مرد میگوید موسیقی آذری بذاریم و خانم مخالفت میکند و میگوید که موسیقی فارسی بگذاریم، که در انتها کار به طلاق میکشد.

   

   

  با توجه به این صحبت ها میتوان دریافت که باید کمی در تصمیم گیری ها در رابطه با ازدواج تجدید نظر کنیم و با استفاده از تجربه بزرگان و خانواده پیش برویم و این سنت پیامبر را آگاهانه انجام دهیم.

   

  پایان./
  تاريخ ۲۹ آذر ۱۳۹۴      
  ,, , ,

  شماره پیامک: 10000353817190
  ایمیل مستقیم: hadianealborz@gmail.com

  اخبار مرتبط

  

  منتظر نظر شما هستیم !