نقش انگلیس در اعدام شیخ شهید | هادیان البرز
 • آرشیو
 • پیوند ها
 • درباره ما
 • خوراک RSS
 • FeedBurner
 • تماس با ما
 • پر بازدیدترین ها
  استان البرز
  پر بیننده ترین نماها
  کد خبر : 128044
  سرویس خبری: اجتماعی,اخبار ویژه,اختصاصی,ایثار و شهادت,حوادث,دین و اندیشه,سرخط اخبار,سیاسی,فرهنگی,کتاب و کتاب خوانی
  تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۲
  Noori-600x330
  چاپ خبر

  تندر کیا در ادامه به شیوه دستگیری و بازجویی و اعدام شیخ شهید فضل الله نوری می پردازد . این کتاب در نوع خودبه دلیل اینکه در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسیده و نویسنده آن از نظر زمانی قرابت قابل توجهی به آن بخش از تاریخ دارد ، بسیار قابل توجه و ارزشمند است و برای شناختن زمانه ای که شیخ در آن به شهادت می رسد کتاب مفیدی است.

  به گزارش گروه فرهنگ هادیان البرز ؛ آقای تندر کیا ، نوه شیخ فضل الله نوری که به شیخ شهید و شیخ مظلوم مشهور است و در مورد استکبار ستیزی الگوی بسیاری از علما و طلاب بوده و هست ، در کتابی به نام «نهیب جنبش ادبی شاهین» گزارشی تحلیلی از بر دار رفتن آیت الله شیخ فضل الله نوری در نهضت مشروطه را ارائه داده است.

  در یکی از بخشهای بسیار مهم این کتاب تندر کیا به بررسی نقش امپراطوری بریتانیا ( انگلستان ) پرداخته و این گونه می نویسد که در پی تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی و شکست سخت انگلیس ها که شکستی واقعی بود و نه از نوع شکستهای خود ساخته آنها ، انگلیس ها تهران را فتح کردند ولی این فتح بدون قربانی هیچ صفایی برایشان نداشت.

  آنها به دنبال قربانی بودند و چه کسی بهتر از شاگرد اول میرزای شیرازی فاتح تنباکو ؟ چه کسی بهتر از مخترع و علمدار مشروطه مشروعه ؟ آنها به سبک همیشگی شان شیخ نوری را به دست خود مسلمان ها و به دست یک عمامه سفید محکوم به اعدام کردند.

  فضل الله نوری

  تندر کیا در ادامه به شیوه دستگیری و بازجویی و اعدام شیخ شهید فضل الله نوری می پردازد . این کتاب در نوع خودبه دلیل اینکه در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسیده و نویسنده آن از نظر زمانی قرابت قابل توجهی به آن بخش از تاریخ دارد ، بسیار قابل توجه و ارزشمند است و برای شناختن زمانه ای که شیخ در آن به شهادت می رسد کتاب مفیدی است.

  نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابی با نام « سر دار » را منتشر کرده است که در واقع خلاصه است از کتاب نهیب جنبش ادبی شاهین ، که هادیان البرز برای شناخت زمانه شیخ فضل الله نوری و اتفاقات آن دوره خواندن این کتاب را به علاقه مندان توصیه می کند.

  انتهای پیام/
  تاريخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۵      
  ,, , , ,

  شماره پیامک: 10000353817190
  ایمیل مستقیم: hadianealborz@gmail.com

  اخبار مرتبط

  

  منتظر نظر شما هستیم !