فوریت های پزشکی با کارنامه درخشان 41 ساله | هادیان البرز
 • آرشیو
 • پیوند ها
 • درباره ما
 • خوراک RSS
 • FeedBurner
 • تماس با ما
 • پر بازدیدترین ها
  استان البرز
  پر بیننده ترین نماها
  کد خبر : 129002
  سرویس خبری: اجتماعی,اخبار ویژه,اسلایدر,ایثار و شهادت
  تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۸
  %d8%a7%d9%88%d8%b1%da%98%d8%a7%d9%86%d8%b3
  چاپ خبر

  ۲۶ شهریورماه سالروز تاسیس تشکیلات فوریت های پزشکی در ایران است، مجموعه ای که کارنامه اش در۴۱ سال خدمت به ویژه هشت سال دفاع مقدس حیاتبخش و درخشان است.

  به گزارش گروه اجتماعی هادیان البرز  به نقل از ایرنا ؛ ۲۶ شهریورماه سالروز تاسیس تشکیلات فوریت های پزشکی در ایران است، مجموعه ای که کارنامه اش در۴۱ سال خدمت به ویژه هشت سال دفاع مقدس حیاتبخش و درخشان است.

  درتاریخچه اورژانس ایران آمده است که حادثه سال ۱۳۵۲فرودگاه مهرآباد و نبود مجموعه امدادرسانی در آن زمان به تاسیس اورژانس در ایران انجامید.

  ساعت ۱۴ و ۵۰ دقیقه روز چهارشنبه ۱۴ آذر ماه سال ۱۳۵۲ بود که سقف سالن انتظار فرودگاه مهرآباد فرو ریخت و در این حادثه ۱۶ نفر کشته و ۱۱ تن مجروح شدند.

  این حادثه به دلیل انعکاس وسیع در رسانه های داخلی و خارجی آن سال ، در ردیف یکی از تلخ ترین وقایع کشورمان به ثبت رسید و این در حالی بود که هیچ سیستم از قبل طراحی شده ای برای کمک و انتقال مجروحان در این گونه حوادث ناگهانی وجود نداشت و مصدومان حادثه فرودگاه مهرآباد با خودروهای شخصی یا کمک سربازان به بیمارستان منتقل شدند.

  بعد از این حادثه بود که سیستم فوریت های پزشکی کشور با عنوان اورژانس ۱۱۵ تأسیس و ایران به عنوان چهارمین دارنده خدمات اورژانس پیش بیمارستانی در جهان شناخته شد.

  نهایتا اورژانس پیش بیمارستانی ایران در ۲۶ شهریور ۱۳۵۴ در شهر تهران تأسیس و با دو آمبولانس و با شماره ۱۲۳ شروع به کار کرد.

  با پیروزی انقلاب اسلامی ، رشد اورژانس پیش بیمارستانی سرعت بیشتری به خود گرفت و شماره تلفن ۱۱۵ به آن اختصاص داده شد.

  با وقوع جنگ تحمیلی، اورژانس برای انتقال مجروحان به میدان های نبرد شتافت و توانست نقش مهمی را در انتقال مجروحان دفاع مقدس ایفا کند ؛ و بودند تکنسین هایی که در راه سرافرازی میهن اسلامی به شهادت رسیدند.

  شهید علی عباس هراتی ، شهید جمال شفاعت ، شهید سید جلال هادیان ، شهید محمد علی حاجیان فروشانی ، شهید غلام حسین داوری ، شهید شاهپور طلوعی و شهید خلیل برهانیان قناد از زمره این تکنسین ها بودند.

  اکنون ۴۱ سال از تأسیس مرکز فوریت های پزشکی یا اورژانس ۱۱۵ می گذرد و این مرکز در کشور دارای ۳ هزارو۵۰۰ دستگاه آمبولانس، ۵۷ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۴۰ دستگاه موتورلانس در ۲ هزارو ۱۹۰ پایگاه شهری و جاده ای ، ۲۰ پایگاه هوایی و ۲ پایگاه دریایی است .

  هرچند افزایش امکانات مرکز فوریت های پزشکی کشور تا رسیدن به سطح ایده آل فاصله دارد اما خدمات ارزشمند و شبانه روزی پرسنل خدوم اورژانس در ایران اسلامی به ویژه استان البرز برکسی پوشیده نیست.

  استان البرز که در مسیر ۱۴ استان کشور قرار دارد یکی از مناطق پرحادثه به شمار می رود و امدادگران مرکز فوریت های پزشکی (اورژانس) ، جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه های امدادی به طور شبانه روزی در حال امداد رسانی و خدمات دهی به حادثه دیدگان جاده ای و غیر جاده ای هستند.

  از سوی دیگر مرکز فوریت های پزشکی استان البرز در کنار امداد رسانی هوایی و زمینی به حادثه دیدگان جاده ای، روزانه ده ها خدمت به بیماران ارایه می دهد.

  انتقال بیماران به بیمارستان ها و ارایه خدمات مشاوره ای به بیماران در منازل

  ازاقداماتی است که امدادگران عزیز در این بخش انجام می دهند.

  انتهای پیام/
  تاريخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۵      
  ,,

  شماره پیامک: 10000353817190
  ایمیل مستقیم: hadianealborz@gmail.com

  اخبار مرتبط

  

  منتظر نظر شما هستیم !